Stručno predavanje i radionica „Muzej i mogućnost prilagodbe“
12. ožujka - 16. ožujka 2008.

Organiziranjem ovog predavanja i radionice muzejski stručnjaci u Gradu, ali i iz cijele Hrvatske imali su priliku upoznati se s pozitivnom praksom i konkretnim oblicima rješavanja prilagodbe muzeja za osobe s invaliditetom. Jednako tako i udruge koje rade na promicanju pristupačnosti kulturnih ustanova i sadržaja imale su priliku proširiti i nadopuniti svoja znanja i to od stručne osobe koja osam godina radi na projektima prilagodbe muzeja u Engleskoj. Kako bismo potaknuli i osvijestili potrebu prilagodbe javnih prostora, program je namijenjen i onim javnim institucijama (arhivi, knjižnice) koje imaju zakonsku obavezu provoditi Pravilnik o pristupačnosti građevina osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti.

Tema:

Međunarodna suradnja različitih muzeja, kao što su Colchester and Ipswich Museums s Tiflološkim muzejom pokazuje da muzeji kroz razmjenu i prenošenje stručnih iskustava mogu poticati i pozivati na podizanje stupnja pristupačnosti javnih ustanova, u ovom slučaju muzeja.

U svijetu oko 10% stanovnika su osobe s invaliditetom, a pridružimo li i članove obitelji koji osjećaju posljedice invaliditeta, može se procijeniti da četvrtina stanovništva ima životnih teškoća poradi invaliditeta. Društvo koje njeguje i promiče pozitivan sustav ljudskih prava trebalo bi obraćati pozornost na sve oblike uključivosti pojedinaca u to isto društvo. Zadovoljavanje potreba ne veže se više samo uz materijalni status, već se širi i na duhovno područje, a provođenje jednakih mogućnosti nedjeljivo je od suvremenog pristupa primjeni ljudskih prava. Društvo se, potpisujući različite međunarodne konvencije, obvezalo da će učiniti sve kako bi ublažilo posljedice koje invaliditet ima na pojedinca. Na putu tog ostvarenja je i edukacija, kako stručne zajednice tako i samih osoba s invaliditetom.