Edukativna nagrada igra ORIGINAL
18. travnja - 18. svibnja 2008.
Tiflološki muzej

Cilj predstavljanja umjetničkog djela uvijek sa sobom povlači pitanje Što gledamo u umjetničkom djelu?. Ovo promišljanje postavili smo u kontekst edukativne nagradne igre (provode ju 13 godina muzejski pedagozi) Original i općeg djelovanja Tiflološkog muzeja. Za potpuni doživljaj likovnog, osim uvriježenog mišljenja da je vizualni doživljaj u umjetnosti primaran, dodali smo i likovnog stvaratelja i njegovu potrebu za oblikovanjem.

Kod mlade publike željeli smo osvijestiti da je potreba za iskazivanjem unutrašnjeg svijeta i htijenje dijeljena tog svijeta, bez obzira na odsutnost vizualnog, važnije od puko estetskog konzumiranja umjetnosti. Je li tada važan Original ili se u dječje poimanje i doživljavanje likovna djela može utkati i dodati nova (nad)gradnja u poimanju likovnosti?

Na osnovi opaženih učeničkih utisaka možemo zaključiti da je za doživljaj umjetnosti, koja se izlaže u Tiflološkom muzeju, saznanje je li djelo original ili ne nevažno.
Naši mladi posjetitelji pravilno su uočili da promatranje i doživljavanje likovnog rada ne mora primarno biti vezano uz vizualno i da taktilni doživljaj često pruža informacije koje su od oka zaklonjene.

I za kraj dobro je znati kako je uobičajeno da akcija završava svečanošću (i za sudionike i za posjetitelje) na Dan muzeja u mjestu muzeja domaćina. Ove godine bila je to Galerija Antuna Augustinčića iz Klanjca. Bogati kulturni program bio je točka na i ovogodišnje zajedničke akcije muzejskih pedagoga koji djeluju unutar Hrvatskog muzejskog društva.